Łazienka w mieszkaniu powinna być przede wszystkim funkcjonalna, nie musi być duża. Wybierając sprzęt i materiały trzeba mieć cały czas na uwadze wielkość pomieszczenia. Aranżacja małej łazienki może okazać się wyzwaniem, które wymaga bogatej wyobraźni i pomysłowości. Zatem jakie wyposażenie wybrać i jak optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie? Istnieje kilka trików, które sprawią, że Twoja łazienka będzie wydawać się duża i przestronna.
Odpowiednia paleta barw
Idealnym kolorem do małej łazienki okazuje się biały lub inny z jasnej palety barw. Jasne kolory sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się świeże, proste, nowoczesne i jednocześnie eleganckie. Paletę najlepiej zawęzić do dwóch, ewentualnie trzech barw. Do jasnego wnętrza bez problemu można dopasować kolorowe lub szykowne dodatki, które nadadzą łazience charakteru i sprawią, że czas tam spędzony będzie można zaliczyć do przyjemnych. Dodatkowo, zastosowanie połączenia kafelek i farby sprawi, że łazienka będzie wydawać się wyższa, a jasna fuga pomiędzy płytkami nada całości spójności. W małym pomieszczeniu lepiej niż matowe sprawdzą się duże połyskujące kafelki ułożone poziomo – będą odbijać światło, tym samym optycznie powiększając przestrzeń. Na podłogę można wybrać wzór w karo, który ją optycznie poszerzy.
Oświetlenie i duże lustra
Wyposażając małą łazienkę warto zadbać o oświetlenie pochodzących z różnych źródeł. Oprócz górnego kinkietu sprawdzą się tutaj lampki ledowe przy podłodze oraz oświetlenie nad lustrem. Ważne, aby wybrać oświetlenie w ciepłych kolorach, ponieważ przy nich jasne płytki zaprezentują się najlepiej. Jeśli chodzi o lustro, dobrze żeby było duże, bez ramy i umieszczone naprzeciwko drzwi do łazienki. Innym pomysłem, który sprawdzi się w nowoczesnej łazience jest umieszczenie na ścianach fototapety, która nada pomieszczeniu głębi.
Kabina prysznicowa czy brodzik?
Mając cały czas w pamięci wielkość łazienki, raczej należy się pożegnać z myślą o wannie. Jednym z rozwiązań jest instalacja brodziku bez drzwi prysznicowych. Przestrzeń pomiędzy umywalką lub sedesem a brodzikiem może być mniejsza niż pomiędzy kabiną, dzięki temu zyska się dodatkową przestrzeń. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do wyboru brodzika, możemy zdecydować się na kabinę prysznicową. Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem są kabiny typu walk-in, które zachwycają prostotą i designem. Otwartą przestrzeń od reszty łazienki oddziela szklana ściana, a specjalnie wyprofilowana podłoga gwarantuje, że woda nie będzie się rozlewać po całym pomieszczeniu. Oprócz kabin typu walk-in na rynku dostępne są też kabiny zabudowane:
- kabiny kwadratowe
- kabiny pięciokątne
- kabiny półokrągłe
Funkcjonalność mebli
W małej łazience należy postarać się, aby każdy mebel był pojemny i funkcyjny. Obecnie firmy specjalizujące się w małych łazienkach mają w swojej ofercie wyposażenie skierowane właśnie do małych pomieszczeń. Podwieszany sedes i kompakt wbudowany na stelażu w ścianie pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń. Dzięki zastosowaniu wiszących szafek i umywalek z wyciąganą wylewką, łazienkowe wyposażenie będzie wygodne i w pełni funkcjonalne. Wykorzystanie transparentnych materiałów, np. zasłon, przezroczystych pustaków, czy szklanych drzwi do prysznica dodatkowo optycznie powiększy Twoją łazienkę.
Nowoczesne i funkcjonalne urządzenie łazienki jest nie lada wyzwaniem, ale jest realne. Pomieszczenia, które mają tylko kilka metrów kwadratowych, mogą zostać zaprojektowane z pomysłem i z myślą o użytkownikach. Zastosowanie urządzeń wielofunkcyjnych i ukrytych schowków to tylko niektóre z zabiegów aranżacyjnych, dzięki którym niewielka przestrzeń zostanie w pełni wykorzystana.