Gorąca kąpiel z masażem, dzięki której będzie można zrelaksować się po całym dniu, jest częstym marzeniem zestresowanych osób spędzających całe dnie w pracy. Wyposażając swoją łazienkę w wannę z hydromasażem możesz doświadczać tego luksusu w swoim domu. Wystarczą zapalone świeczki i ulubiona muzyka, a Twoja łazienka zamieni się w salon piękności.
Kojące działanie hydromasażu
Kąpiel w wannie z hydromasażem działa przede wszystkim relaksująco – zmniejsza poczucie zmęczenia. Odpowiednia temperatura wody pod ciśnieniem redukuje poziom napięcia mięśni, poprawia krążenie, a nawet pomaga w pozbyciu się cellulitu. Hydromasaż jest szczególnie polecany osobom z problemami związanymi ze stawami, układem nerwowym oraz nadciśnieniem i niedociśnieniem tętniczym. Masaż w wodzie działa kojąco na kark, plecy, nogi i stopy – jednocześnie masuje i rozluźnia mięśnie, dlatego również dobrze sprawdzi się u osób ze schorzeniami narządów ruchu.
Domowe SPA
Jak korzystać z wanny, by efekt masażu był najbardziej odpowiedni? Istnieje kilka wskazówek, dzięki którym zaobserwujesz dobroczynne działanie hydromasażu. Temperaturę i czas intensywnego masażu należy dopasować do własnych preferencji. Producenci zalecają, aby nie brać kąpieli dłuższej niż 20 minut, ani nie korzystać z niej po obfitym posiłku (najwcześniej 2 godziny). Temperatura wody w trakcie trwania kąpieli powinna być stała i wcześniej wypróbowana. Kąpiele w bardzo ciepłej wodzie, ok. 39°C, mogą być stosowane wyłącznie za poleceniem lekarza oraz w towarzystwie drugiej osoby.
Masaż wodny, powietrzny czy połączony?
Istnieją trzy podstawowe systemy hydromasażu (https://pl.wiktionary.org/wiki/hydromasaż), który każdy z nich ma inne właściwości. Najbardziej podstawowy – system wodny, działa za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. Stosowany jest w celu pobudzenia, zniwelowania zmęczenia i pozbycia się tygodniowych stresów. Z kolei system powietrzny, inaczej perełkowy, tworzy masę drobnych bąbelków, które delikatnie masują i uspokajają. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie obu systemów: system wodno-powietrzny, który w zależności od własnych preferencji może pobudzić bądź nieść ukojenie.
Jak używać wannę, by służyła na lata?
Pielęgnacja wanny z hydromasażem jest podobna do pielęgnacji zwykłej wanny. Na rynku istnieją specjalistyczne środki do czyszczenia – płyny do dezynfekcji, które powinny być stosowane co kilka kąpieli. Niektóre wanny są wyposażone w programy autoczyszczące. Jeśli Twoja wanna nie ma tego programu, to wystarczy napełnić ją wodą, wlać płyn dezynfekcyjny i włączyć masaż. Jedynym przeciwwskazaniem są środki żrące. Producenci wanien z hydromasażem, z myślą o swoich klientach, tworzą wanny dopasowane do warunków różnych łazienek. W swojej ofercie mają wanny w następujących kształtach:
- narożne
- prostokątne
- asymetryczne
Projektując wymarzoną łazienkę, warto zadbać przede wszystkim o funkcjonalność, ale także stworzyć własną strefę relaksu. Dobrym rozwiązaniem, które przyczyni się do ogólnej poprawy samopoczucia jest wanna z hydromasażem. W zależności od funduszy przeznaczonych na ten cel, można wybrać wannę oferującą masaż wodny, powietrzny bądź połączenie obu. Oprócz działania relaksacyjnego, dobrze sprawdzi się w uśmierzaniu bólu oraz jako środek kosmetyczny w Twoim domowy SPA.